4 powody, dla których branża finansowa kupuje systemy zakupowe

Grupa OEX inwestuje w platformę zakupową NextBuy!
8 stycznia 2018
Co jest nie tak z macierzą Kraljica?
17 stycznia 2018
4 powody, dla których branża finansowa kupuje systemy zakupowe

Źródło: Freepik

Branża finansowa (bankowość, ubezpieczenia, fundusze inwestycyjne itp.) to jeden z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów. To również branża, która przeszła najwięcej spadków i załamań w ostatnim dziesięcioleciu. Takie firmy jak  Lehman Brothers w Stanach Zjednoczonych czy  Dai-Ichi Kangyo w Japonii po prostu zniknęły, a kryzys finansowy z 2007 roku zachwiał światowym systemem ekonomicznym. Jednak sektor finansowy, jako jeden z pierwszych, dostrzegł potencjał działów zakupów oraz ich niewątpliwe ważną rolę. Prawdopodobnie miało to związek z faktem, że to właśnie ta branża odczuła najmocniej skutki kryzysu finansowego i wymagała optymalizacji. W 2009 roku, badanie przeprowadzone wśród CFO przez Deloitte wskazało, że zarządzanie i identyfikacja przepływów pieniężnych oraz kontrola kosztów to były dwiestrategiczne kwestie dla Dyrektorów Finansowych. Co więcej, według raportu Deloitte 35% szefów działów zakupów w branży finansowej szuka innowacji i intuicyjnych rozwiązań. Podobne wnioski przedstawił raport KPMG już kilka lat temu. Te czynniki sprawiły, że to właśnie branża finansowa najbardziej angażuje się w usprawnianie procesów zakupowych, które przekładają się na wyniki finansowe.

Danske Bank opracował nawet na swojej stronie spis zalet i korzyści jakie płyną z wdrożenia systemu usprawniającego poszukiwanie dostawców, porównywanie ofert oraz  e-aukcje (więcej o e-aukcjach w jednym z naszych eksperckich artykułów).  RBS, właściciel takich brandów jak Royal Bank of Scotland czy Lombard wspomina o swoich   metodach współpracy z dostawcami.

 

Co tak naprawdę sprawia, że kupcy z branży finansowej interesują się systemami zakupowymi (oczywiście, poza możliwością generowanie oszczędności)?

 

Transparentność.

Przejęcia, zmiany, nowe spółki, zmiany w strukturze to częste zjawiska w instytucjach finansowych lub ubezpieczeniowych. Dzięki intuicyjnym systemom zakupowym kupcy mogą sprawniej zarządzać potrzebami zakupowymi w ciągle zmieniającej się strukturze. Jak również w rozporoszonych oddziałach i biurach.

Innowacja.

Według Accenture cyfryzacja w sektorze bankowym osiąga co raz wyższe poziomy. Dotyczy ona również wewnętrznych struktur, takich jak procurement. Dzięki niej zarządzanie dostawcami, kategoriami, potrzebami zakupowymi, a w rezultacie oszczędnościami może odbywać się wielowymiarowo.

Zgodność z procedurami.

Instytucje finansowe są zobligowane do przestrzegania konkretnych regulaminów oraz procedur, często nie określanych wewnętrznie, a wynikających  z ustawodawstwa lub polityki finansowej. Systemy zakupowe, które pozwalają na pełną konfigurację i dostosowanie do potrzeb banku czy innej instytucji finansowej, pozwalają na transparentne działanie zgodnie z polityką firmy.

Gromadzenie danych i moduł analiz. Big data (więcej o roli Big Data w jednym z naszych artykułów) i analiza danych odgrywa kluczową rolę w planowaniu strategicznym. Tak samo dzieje się w działach zakupów, również w branży finansowej. Manualne zarządzanie danymi (możemy sobie tylko wyobrazić jak trudne jest to w warunkach, kiedy firmy finansowe mają kilka spółek, są rozproszone) jest skrajnie nieefektywne. Gromadzenie danych w jednym zintegrowanym miejscu wspiera strategię zakupową, jak również pozwala na optymalizację procesów.

NextBuy również wspiera klientów z branży finansowej. Wśród naszych partnerów z sektora bankowego znajdziemy takie marki jak Credit Agricole (wdrożenie w trakcie realizacji), Bank Millenium czy Nest Bank, który podzielił się z swoimi doświadczeniami w jednym z naszych Case Studies.

Jeśli chcesz zobaczyć w jaki sposób NextBuy może Ci pomóc, umów demo z jednym z naszych ekspertów.


Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Zajmuje się rozwojem biznesu w firmach technologicznych, w szczególności na rynkach zagranicznych. Od kilku lat wspiera przedsiębiorstwa marketingowo oraz sprzedażowo. Od niedawna odpowiedzialna w NextBuy za strategię marketingowo-sprzedażową oraz rozwój firmy na europejskich rynkach.
BEZPŁATNE DEMO

W dniu 25 maja 2018 r. wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako: „RODO”).

W związku z powyższym informujemy Pana/Panią o przetwarzaniu Pana/Pani danych osobowych przez NextBuy sp. z o.o. oraz o zasadach przetwarzania danych począwszy od dnia 25 maja 2018 r.

Administratorem danych osobowych udostępnionych przez Panią/Pana dobrowolnie w celu komunikacji w zakresie oferty oraz usług świadczonych przez NextBuy sp. z o.o., w tym w celu przeprowadzenia demonstracji działania systemu, jest spółka NextBuy sp. z o. o. z siedzibą w Kielcach przy ul. Karola Olszewskiego 19C, 25-663 Kielce.

Pani/Pana dane osobowe, po uprzednim wyrażeniu odpowiednich zgód, mogą być przetwarzane w celach marketingowych administratora danych lub podmiotów współpracujących z administratorem danych osobowych.

Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym odbiorcom, z wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie umowy powierzenia, przepisów prawa lub podmiotów, co do których wyraziła Pani/Pan odpowiednią zgodę. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, poprawiania ich, żądania zaprzestania przetwarzania swoich danych oraz żądania ich usunięcia.

Informujemy, że podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym użytkownika pliki „cookies” jest NextBuy sp. z o.o. z siedzibą w Kielcach przy ul. Karola Olszewskiego 19C, 25-663.

Przysługuje Panu/Pani między innymi prawo do żądania dostępu do przetwarzanych danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Ma Pan/Pani prawo wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw określonych w RODO.

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o zapoznanie się z Polityką Prywatności.

Zgadzam się   /   nie teraz