Kim jest nowy ekspert ds. zakupów? 4 kluczowe kompetencje i umiejętności, których poszukują działy zakupów.

Co jest nie tak z macierzą Kraljica?
17 stycznia 2018
Śniadanie Biznesowe NextBuy! Weź bezpłatny udział i wymień się doświadczeniem z ekspertami zakupowymi z innych firm!
31 stycznia 2018

Źródło: Freepik

Rozpoczyna się nowa era w zakupach B2B, z czego wszyscy liderzy biznesu oraz szefowie działów zakupów doskonale zdają sobie sprawę. 

87 to magiczna liczba. Co oznacza? 87% CPO (Chief Procurement Officer) zapytanych w ankiecie Deloitte na rok 2017 zgadza się, że pracownicy to najważniejszy czynnik, niezbędny do sprawnego funkcjonowania działów zakupów i to na rozwoju pracowników powinni skupiać się menedżerowie. Obraz zakupów nieustannie się zmienia, jak również rola członków działów. Liderzy zakupowi poszukują nowych kompetencji i umiejętności. Dawniej wierzono, że idealnym kandydatem jest ktoś, kto jest świetny w wyszukiwaniu dostawców i potencjalnych oszczędności. Ale to już przeszłość! Dziś CPO szukają raczej strategicznego podejścia i załogi, która łączy to, co biznes chce osiągnąć, z tym, w czym może pomóc zespół zakupowy.

Powodem, dla którego liderzy zakupowi szukają nowego podejścia jest fakt, że zespół, który prezentuje strategiczne, skupione na wynikach stanowisko potrafi budować silniejsze relacje, wpada na lepsze pomysły i toruje drogę do zaangażowania zakupów w najbardziej strategiczne i dochodowe projekty. Dlatego CPO szukają zarówno nowych kompetencji i umiejętności, jak i inwestują w szkolenia pracowników, które nie są związane z samym procesem zakupowym, a dotyczą szeroko pojętej ścieżki strategiczno-biznesowej. Poniżej strategia rozwoju talentów w liczbach oraz zestawienie szkoleń, które zostały zaplanowane (i prawdopodobnie zrealizowane) w 2017 roku dla zespołów zakupów.

Żródło: The Deloitte Global CPO Survey 2017

Powstaje zatem pytanie, jakich kompetencji właściwie będą szukać (lub już szukają) szefowie działów zakupów? Opierając się na statystykach, własnych doświadczeniu i badaniach, wyróżniliśmy 4 kompetencje i umiejętności, które ekspert ds. zakupów musi posiadać. A więc kim jest idealny specjalista zakupowy?

 

Analitykiem

Jasne, to umiejętność, która była już wielokrotnie wspominana, ale teraz nie polega jedynie na sprawnym analizowaniu danych w programie Excel. Teraz liczy się umiejętność wizualizowania, artykułowania i rozwiązywania problemów i koncepcji, a co najważniejsze podejmowanie decyzji, opierając się na wszystkich zebranych danych.

 

Menedżerem projektu

Tak naprawdę ta umiejętność jest pożądana we wszystkich obszarach biznesu. Ekspert zakupowy inicjuje, planuje, egzekwuje i monitoruje wyniki. Wymaga to wysokiej samo organizacji i wielozadaniowości.

 

Świetnie się komunikuje

Ta umiejętność włącza również negocjacje, bo przecież wszystko zaczyna się od komunikacji i budowania relacji. I nie mamy tu na myśli tylko relacji z dostawcami (chociaż będą one kluczowe w łańcuchu komunikacyjnym), ale przede wszystkim z liderami biznesu. Ekspert zakupowy potrafi zrozumieć cele biznesowe i wyjaśnić menedżerom perspektywę zakupową. Niełatwe zadanie.

 

Lubi technologię i chętnie z niej korzysta. Nie oznacza to, że każdy ekspert zakupowy musi mieć opanowane funkcjonowanie wszystkich systemów dostępnych na rynku. Ale zdecydowanie powinien mieć silną potrzebę i chęć poznania chociaż jednego systemu. Zainteresowanie technologią jest ważne ponieważ pokazuje to, że tak naprawdę, może wszystko i nie boi się zmian. Więc kiedy firma zdecyduje się na wdrożenie nowego systemu IT, ekspert ds. zakupów może w łatwy sposób poznać system i efektywnie go wykorzystać. Lub może zaproponować wybrane rozwiązanie systemowe, które będą wspierać pracę zespołu zakupów i sprawić, że będzie on bardziej efektywny.

 

Oczywiście, powinniśmy wymienić dużo więcej umiejętności I kompetencji, które byłyby docenione w każdym zespole zakupowym, takie jak elastyczność, zorientowanie na wynik, czy kompetencje finansowe. Ale te wymienione przez nas zmieniają sposób postrzegania zespołów zakupowych, jak również ich rolę – z operacyjnej na strategiczną i biznesową.

 

Nadchodzi nowa era. Trzymaj się mocno i zostań świetnym ekspertem zakupowym z NextBuy.

PS Kilka słów o tym, co nowego w zakupach powiemy na Śniadaniu Biznesowym, które odbędzie się 15 lutego w centrum Warszawy! Tematem przewodnim będzie „Jakie korzyści dają e-katalogi w zakupach indirect. Ile zaoszczędzisz na wdrożeniu e-katalogów w Twojej firmie?”. Udział w spotkaniu jest BEZPŁATNY. Prosimy o zgłoszenie chęci udziału na adres: lukasz.kozicki@nextbuy24.com lub damian.czernik@nextbuy24.com . Zapraszamy!

Jeśli chcesz zobaczyć w jaki sposób NextBuy może Ci pomóc, umów demo z jednym z naszych ekspertów.


Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Katarzyna Nitychoruk-Brzeska

Zajmuje się rozwojem biznesu w firmach technologicznych, w szczególności na rynkach zagranicznych. Od kilku lat wspiera przedsiębiorstwa marketingowo oraz sprzedażowo. Od niedawna odpowiedzialna w NextBuy za strategię marketingowo-sprzedażową oraz rozwój firmy na europejskich rynkach.

UMÓW DEMO