HR Business Partner radzi! Jak budować zespoły, rozwijać i dbać o pracowników działów zakupów?

Case Study – Amica
5 czerwca 2018
Case Study – Zeelandia Sp. z o.o.
10 czerwca 2018

Źródło: Freepik

O tym, że pracownicy to najważniejszy czynnik, niezbędny do sprawnego funkcjonowania działów zakupów pisaliśmy już w jednym z naszych artykułów. Staraliśmy się wówczas szczegółowo opisać, że dzisiejszy ekspert ds. zakupów to nie tylko ktoś, kto potrafi znaleźć dostawcę, zamówić produkty i zrealizować potrzebę zakupową. Dziś ekspert ds. zakupów jest jednocześnie analitykiem, menedżerem projektu oraz wyróżnia się umiejętnościami komunikacyjnymi, a także potrafi wykorzystać technologię do usprawnienia swojej pracy.  Skoro wiemy już jakich kompetencji szukamy, stajemy przed dwoma dużymi wyzwaniami:

Wyzwanie nr 1

Jak znaleźć osoby, które takie kompetencje posiadają?

Wyzwanie nr 2

I jak sprawić, żeby pracownicy zostali w zespole jak najdłużej?

Marta Basińska, HR Business Partner  w Optibuy – zaprzyjaźnionej z NextBuy spółce, która zajmuje się consultingiem dla obszaru zakupów w firmach, sugeruje połączenie tych wyzwań.

Są dwie metody – możemy dobrego pracownika znaleźć lub możemy dobrego pracownika „ukształtować”. Uważam, że druga metoda jest dużo bardziej skuteczna. Zdolnych, zaangażowanych i chętnych do pracy absolwentów na rynku jest bardzo wielu – wystarczy prezentować się na targach pracy i budować markę dobrego pracodawcy wśród naszej grupy docelowej. Moim ulubionym sposobem na pozyskanie studentów są warsztaty na uczelniach, dzięki którym jesteśmy w stanie pokazać się jako firma, zaprezentować to, czym rzeczywiście się zajmujemy i tych, których nasza branża zainteresuje po takich warsztatach zaprosić na rozmowę i finalnie zatrudnić.  Kiedy mamy już na pokładzie taką osobę to ważne jest, żeby o nią odpowiednio zadbać. Karta Multisport i opieka medyczna to teraz właściwie standard,  więc warto zachęcić młodych czymś więcej np. ciekawym programem rozwojowym, „własnym mentorem” od którego młody pracownik będzie mógł się uczyć i to, co dzisiaj dla młodych ludzi bardzo ważne –  ciągłą informacją zwrotną na temat jego pracy, postępów i obszarów do poprawy. Z badań Universum wynika, że to właśnie rozwój jest tym, co przyciąga i utrzymuje pracowników na stanowiskach więc moim zdaniem warto w to inwestować.”

Paul Jones, Dyrektor, Management Consulting, KPMG w Wielkiej Brytanii uważa, że rozwój młodych talentów zakupowych był do tej pory zaniedbywany, co skutkuje poważnymi trudnościami w znalezieniu kompetentnych osób do działów zakupów.

 

Szczegółowe przekazanie zakresu odpowiedzialności oraz ciągły dwustronny feedback.

 

Jeżeli jednak zdecydujemy się na pozyskanie specjalistów z rynku, sytuacja jest nieco bardziej skomplikowana. Znalezienie fachowców w dziedzinie zakupów, którzy spełnią oczekiwania konkretnego pracodawcy jest bardzo trudne. Nie mniej to co sprzyja jego zatrudnieniu i późniejszemu utrzymaniu pracownika na konkretnym stanowisku to dokładne przekazanie zakresu odpowiedzialności i wyznaczenie obszaru, którym ma się zająć.

Marta Basińska radzi: „Ciągły, dwustronny feedback, którego celem jest sprawdzenie jak nowy pracownik się u nas czuje, jak mu się pracuje i przede wszystkim informowanie go jak my czujemy się z nim i z tym co dla nas robi.  Brzmi to banalnie, ale komunikacja i dobre relacje między podwładnym i przełożonym to coś, co bardzo często decyduje o tym czy ktoś w firmie zostanie. Pamiętajmy, że ludzie przychodzą do firmy, ale odchodzą od szefa, więc zadbajmy o to, by w czasie rekrutacji sprawdzić czy cele kandydata są spójne z celami firmy. Jeśli tak, to zatrudniając go, precyzyjnie określmy zakres odpowiedzialności, udzielajmy informacji zwrotnej i prośmy o nią. Jeśli można coś zmodyfikować bez straty dla pracownika i firmy, to modyfikujmy. Elastyczność jest bardzo cenną kompetencją. Jeśli jest możliwość przesunięcia osoby, która doskonale radzi sobie w sourcingu do zadań związanych z poszukiwaniem nowych dostawców, to nie trzymajmy jej za wszelką cenę w dziale zakupów operacyjnych.”

Podsumowując, szukaj na rynku, ale dbaj o to, żeby jasno przedstawić swoje oczekiwania. Wówczas możesz mieć pewność, że Wasz cel jest spójny. Możesz też szukać młodych i ambitnych talentów, a następnie zadbać o ich ukształtowanie i rozwój.

Jak sprawić, żeby zatrudnieni eksperci chcieli zostać w Twoim zespole zakupowym jak najdłużej? Ciągły dwustronny feedback, obserwacja i wyciąganie wniosków oraz komunikacja mogą okazać się kluczowe.

Powodzenia!

Jeśli chcesz zobaczyć w jaki sposób NextBuy może Ci pomóc, skorzystaj z bezpłatnego demo.


Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Katarzyna Nitychoruk-Brzeska
Zajmuje się rozwojem biznesu w firmach technologicznych, w szczególności na rynkach zagranicznych. Od kilku lat wspiera przedsiębiorstwa marketingowo oraz sprzedażowo. Od niedawna odpowiedzialna w NextBuy za strategię marketingowo-sprzedażową oraz rozwój firmy na europejskich rynkach.
BEZPŁATNE DEMO

W dniu 25 maja 2018 r. wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (dalej jako: „RODO”).

W związku z powyższym informujemy Pana/Panią o przetwarzaniu Pana/Pani danych osobowych przez NextBuy sp. z o.o. oraz o zasadach przetwarzania danych począwszy od dnia 25 maja 2018 r.

Administratorem danych osobowych udostępnionych przez Panią/Pana dobrowolnie w celu komunikacji w zakresie oferty oraz usług świadczonych przez NextBuy sp. z o.o., w tym w celu przeprowadzenia demonstracji działania systemu, jest spółka NextBuy sp. z o. o. z siedzibą w Kielcach przy ul. Karola Olszewskiego 19C, 25-663 Kielce.

Pani/Pana dane osobowe, po uprzednim wyrażeniu odpowiednich zgód, mogą być przetwarzane w celach marketingowych administratora danych lub podmiotów współpracujących z administratorem danych osobowych.

Pani/Pana dane osobowe nie będą przekazywane innym odbiorcom, z wyjątkiem podmiotów upoważnionych na podstawie umowy powierzenia, przepisów prawa lub podmiotów, co do których wyraziła Pani/Pan odpowiednią zgodę. Posiada Pani/Pan prawo dostępu do treści swoich danych, poprawiania ich, żądania zaprzestania przetwarzania swoich danych oraz żądania ich usunięcia.

Informujemy, że podmiotem zamieszczającym na urządzeniu końcowym użytkownika pliki „cookies” jest NextBuy sp. z o.o. z siedzibą w Kielcach przy ul. Karola Olszewskiego 19C, 25-663.

Przysługuje Panu/Pani między innymi prawo do żądania dostępu do przetwarzanych danych, sprostowania, usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Ma Pan/Pani prawo wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych, zgłosić sprzeciw oraz skorzystać z innych praw określonych w RODO.

W celu uzyskania dalszych informacji prosimy o zapoznanie się z Polityką Prywatności.

Zgadzam się   /   nie teraz